Tipy na výlet

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Image

Naučná stezka Březina

Nenáročná okružní stezka měřící zhruba 10 km vás provede krásnými lesy v blízkém okolí Humpolce. Na stezku se můžete napojit již na Horním náměstí. Stezka vede kolem židovského hřbitova, hradu Orlík a nabízí cestou celou řadu zajímavostí ze světa přírody.

 

 


Hrad Orlík

Zřícenina hradu Orlík se nachází zhruba 3 km od našeho penzionu. Vydat se k ní můžete přes hadinské rybníky a školní statek nebo přes Horní náměstí po naučné stezce Březina. Cestou můžete navštívit také židovský hřbitov, kolem kterého naučná stezka vede, a který patří mezi Humpolecké památky.
Středověký hrad Orlík můžete navštívit v kterémkoliv období, avšak v letních měsících se zde pořádají nejrůznější akce.


Rodný dům Gustava Mahlera v Kalištích

Rodný dům hudebního skladatele Gustava Mahlera je zařízen jako původní hostinec. Z bývalého tanečního sálu je koncertní sál se stálou expozicí obrazů.
Část domu slouží jako penzion.
Ve spojení s Mahlerovou expozicí v Muzeu Dr. Aleše Hrdličky v Humpolci si návštěvníci mohou vytvořit dokonalý obraz o životě a díle tohoto hudebního génia. Dům je přístupný na základě tel. dohody se správcem objektu.


Stonetown

Poblíž obce Kamenice u Humpolce najdete westernové městečko ukryté v lesích.
Projdete vstupní branou a rázem se ocitnete v časech Divokého západu. Během léta se zde konají i různé atraktivní akce, městečko funguje také jako dětský tábor.


Sedlická přehrada

Toto nevšední vodní dílo patří k nejstarším v Čechách. Velká sedlická přehrada v těsné blízkosti obce Sedlice zadržuje vodu ze dvou pramenných ramen řeky Želivky. Tunel dlouhý 800 m, vytesaný ve skále, přivádí vodu na lopatky turbin v hydroelektrárně pod Sedlicí. Přehrada z roku 1927 je vysoká 24 metrů a tvoří ji deset oblouků. Na jaře v období tání a v době upouštění přehrady využívají vodního živlu vodáci a užívají si meandrující rychlé říčky při sjezdu k malé přehradě a poté až do Želiva.


Elektrárna na malé přehradě v Želivě

Sem přitéká voda z 800 m dlouhého tunelu ze Sedlické přehrady. Poté tok Želivky pokračuje a zvolna naplňuje nádrž Malé přehrady nad Želivem.
Možnost domluvit si exkurzi na tel: 565 581 131 nebo 606 847 097.
Celé údolí je protkáno turistickými trasami, po kterých se můžete vydat z obce Želiv proti proudu řeky, až k elektrárně a odtud vystoupat na velkou Sedlickou přehradu do Sedlice. Celé údolí je rájem turistů, houbařů, vodáků a všech milovníků přírody, a najdete zde i příjemné hospůdky s občerstvením.


Kostel sv. Víta v Zahrádce

V souvislosti s výstavbou vodního díla Želivka v letech 1963 – 1980 bylo zrušeno, vysídleno a zbořeno městečko Zahrádka u Ledče nad Sázavou.Z městečka zůstal zachovaný pouze kostel sv. Víta a místní hřbitov. V roce 2001 vzniklo sdružení Přátelé Zahrádky, které si klade za cíl záchranu tohoto vzácného románského kostela.


Želivský klášter

Na soutoku řeky Želivky s Trnávkou již po mnoho staletí stojí starobylý želivský klášter. Založen byl v r. 1139 pražským biskupem Ottou a českým knížetem Soběslavem a jeho manželkou Adlétou pro benediktiny, kteří přišli ze sázavského kláštera.


Hrad Lipnice

Jeden z nejmohutnějších českých šlechtických hradů, založený na počátku 14.století mocným rodem pánů z Lichtemburka Vás zve na volnou prohlídku monumentální středověké architektury s jedinečnými vyhlídkami do okolního kraje, na prohlídku archeologické expozice, gotické kaple a rozsáhlých sklepení s bývalou hodovní síní Jindřicha z Lipé.


Lomy pod Lipnicí

Sochařský triptych Památník národního odposlechu naleznete pod Lipnicí nad Sázavou v oblasti zatopených lomů. Tři symboly – ucho, ústa a oči, jsou vytesány ve skalách nad jezírky a jsou spojeny turistickou značkou, vedoucí z lipnického náměstí Kamenné reliéfy v nadživotní velikosti jsou zároveň symboly naslouchání a komunikace.